Wolfgang Nairz (AT)

"Psal himálajskou historii nejen coby úspěšný horolezec, ale také vedoucí expedic. Jedním z jeho splněných snů bylo zdolání Mt. Everestu, které se mu podařilo jako prvnímu Rakušanovi!"

alt

Narodil se 27. listopadu 1944 v Kitzbühelu. Již jako mladý student vyrážel s kamarády do Východních a Západních Alp, kde podnikali obtížné výstupy. V roce 1967 úspěšně složil zkoušky a stal se profesionálním horským vůdcem. Po necelých deseti letech práce mapující vývoj ledovců v Ötztálských Alpách se stal referentem v rámci vzdělávání a odborných kurzů Alpenvereinu.

 

alt

Prvních expedic do světových velehor se zúčastnil na počátku 70. let minulého století. Brzy se stal členem silné skupiny horolezců, z nichž se stali velmi dobří přátelé. K členům skupiny patřil Reinhold Messner, Peter Habeler, Oswald Ölz, Raimund Margreiter, Rudi Mayr, Horst Bergmann, Reinhard Karl a Robert Schauer. Wolfgang Nairz psal himálajskou historii nejen coby úspěšný horolezec, ale také vedoucí expedic:

 

Expedice:

1972: Manaslu – jižní stěna

1974: Makalu – jižní stěna

1974: Noshaq – slet z vrcholu na rogalu (v roce 1976 zopakováno)

1978: Mt. Everest (první Rakušan na vrcholu nejvyšší hory světa)

1979 a 1985: Ama Dablam

1982: Cho Oyu – jižní stěna

1984: Dhaulagiri

1986: Makalu

Další vrcholy: Mount McKinley, Aconcagua, Kilimanjaro, Mt. Kenia a Mt. Elbrus

alt

Wolfgang Nairz byl již 76x v Nepálu a patří k největším znalcům této země v Evropě. K jeho dalším sportovním zájmům patří lyžování, cyklistika a balónové létání. Kromě toho si užívá fotografování, poslech vážné hudby a společný život s ženou Etti a malým nepálským psíkem Yettim. Jako předseda organizace „NepalHilfe Tirol“ se velmi intenzivně věnuje charitativní činnosti zaměřené na chudé oblasti Nepálu. Jeho bohatá publikační činnost zahrnuje již jedenáct knižních titulů. V roce 2005 mu byl za sportovní a společenské aktivity udělen rakouskou vládou a prezidentem profesorský titul.

 

Internet: http://alpinconsult.nairz.at

 

alt

alt

alt